Огляд міжнародної преси за 24 березня – 4 квітня 2025 року
- Anton Kuchuhidze
- 4 квіт.
- Читати 5 хв
Аналіз міжнародних засобів інформації свідчить про те, що міжнародна політика щодо війни в Україні залишається складною і багатогранною. Більшість ЗМІ переважно порушували такі питання: переговори про досягнення миру, підтримка України міжнародними партнерами, забезпечення безпеки в Європі та потреба перегляду геополітичних підходів.
У статті від The Washington Post Президент Дональд Трамп висловив своє обурення через затягування мирних переговорів з боку президента росії путіна. Зокрема, Трамп розлютився, коли путін зажадав усунення Президента України Володимира Зеленського та створення тимчасового уряду в Україні як умови миру. Трамп заявив, що якщо йому не вдасться домовитися з росією, він введе суворі санкції, зокрема, запровадить важкі тарифи на продаж російської нафти.
Згідно з аналізом ситуації, росія наразі перебуває в економічно та військово слабкому становищі, що надає Трампу великий важіль для тиску. Втрата солдатів і техніки, зокрема танків і артилерії, сильно б'є по російськім ресурсам. Економічна ситуація в росії також критична, зростає інфляція, безробіття і дефіцит бюджету. Єдине, що підтримує економіку, — це прибутки від експорту нафти та газу.
Загалом Президент Трамп вважає, що путін не має шансів на перемогу, оскільки росія економічно і військово ослаблена, і готовий використати всі свої ресурси, щоб змусити кремль припинити агресію проти України.
В іншій статті від The Wall Street Journal автори аналізують складнощі, з якими стикаються США в переговорах щодо припинення війни в Україні, особливо після нещодавніх перемовин між росією та Україною щодо Чорного моря. Спочатку США сподівалися на швидке досягнення угоди, адже були попередні переговори між сторонами. Однак на завершення цих переговорів росія висунула вимоги, які не можуть бути задоволені без участі інших країн.
У США визнають, що переговори не досягли суттєвого прогресу, і Трамп, ймовірно, зіткнеться з труднощами в пошуку шляхів для швидкого завершення конфлікту. Росія й далі вимагає серйозних поступок, що ускладнює досягнення мирної угоди. Водночас заяви про прогрес у переговорах між москвою та Києвом не є однозначними і створюють додаткову невизначеність.
Зі свого боку Україна проведе поглиблені переговори з кількома іноземними країнами щодо участі їхніх сил у контингенті, який має забезпечити безпеку України, про це заявив у вівторок Президент Володимир Зеленський. Лідер України на пресконференції за участі міністра закордонних справ Німеччини зазначив, що він очікує "більш конкретних" відповідей від союзників Києва щодо готовності брати участь у такому контингенті. Про це пишуть у Reuters.
Цікавий матеріал вийшов у виданні Foreign Policy, де автор висловлює думку, що Європі потрібен повний стратегічний перезапуск, щоб переглянути свої поточні уявлення про світовий порядок та визнати, що настав час для важких геополітичних рішень, включаючи прагматизм у відносинах із росією. Автор наголошує, що європейські лідери забули основне правило геополітики: потрібно завжди мати план на випадок найгіршого сценарію, а не покладатися на найкращий. Цю думку автору висловив Генрі Кіссінджер під час особистої бесіди в жовтні 2022 року.
Міжнародна політика щодо війни в Україні залишається складною, зокрема через затягування переговорів і вимоги росії. Ключовим питанням залишається пошук ефективного способу завершення війни, що вимагає комплексного підходу та гнучкості від усіх залучених сторін.

Вашингтон мав підстави сподіватися на швидке укладення чорноморської угоди між росією та Україною. Зрештою, обидві сторони провели широкі дискусії на цю тему в перший рік війни. Але наприкінці переговорів цього тижня США і росія виступили з різко відмінними заявами, причому москва висунула вимоги щодо послаблення санкцій, які Вашингтон не може задовольнити самотужки.
Обіцяне припинення вогню щодо енергетичної інфраструктури, тим часом, мало свідчить про те, що його застосували. Росія і Україна продовжують щодня завдавати ударів по території одна одної, звинувачуючи одна одну в порушенні перемир'я.

Президент Дональд Трамп заявив у неділю, що він "розлючений" на президента росії володимира путіна і додав, що Білий дім розгляне можливість підвищення тарифів на російську нафту, якщо вважатиме, що путін зволікає з укладенням мирної угоди з Україною.
Трамп заявив, що розгляне можливість введення вторинних тарифів на російську нафту, або штрафів для інших країн, які купують нафту в росії - якщо він і путін не зможуть дійти згоди "щодо припинення кровопролиття в Україні" і "якщо я вважатиму, що в цьому винна росія".

Трамп має рацію. Путін тягне час і, схоже, не розуміє, що він не в тому становищі, щоб висувати вимоги. Росія неймовірно слабка, як економічно, так і військово, а це означає, що в цих переговорах усі карти на руках у Трампа.
Путін серйозно прорахувався. Якщо Трамп вирішить, що російський лідер є перешкодою на шляху до миру, і вдарить по ньому економічними санкціями та посиленою військовою підтримкою Києва, росія опиниться в дуже болючому становищі. Тому що реальність така, що путін економічно і військово слабкий і не має шляху до перемоги. Не він тримає карти, а Трамп. І він готується їх розіграти.

Коли європейські лідери "хоробро" вирішили протистояти російському вторгненню в Україну, вони також негласно пообіцяли своїм народам: "Будь ласка, не хвилюйтеся. Вам не доведеться йти на особисті жертви. Якщо буде потрібно, ми візьмемо в борг у майбутніх поколінь. Ми не будемо урізати ваші пільги. Ми не будемо підвищувати ваші податки". Не менш важливо, що європейці відчували себе сміливими, бо припускали, що за жодних обставин Сполучені Штати ніколи не покинуть Європу. Це припущення показало, наскільки наївними стали європейські лідери. Вони забули основне правило геополітики: Ніколи не плануй на випадок найкращого розвитку подій; завжди плануй на випадок найгіршого сценарію. Чесно кажучи, людиною, яка вказала мені на цю геополітичну наївність, був Генрі Кіссінджер, під час розмови тет-а-тет, яку я мав з ним у жовтні 2022 року.

Поки переговори затягуються, росія намагається переконати пана Трампа ігнорувати українські та європейські занепокоєння і розраховувати на вигідну угоду. Україна, у свою чергу, хоче довести, що росія веде переговори недобросовісно, сподіваючись, що Трамп може виступити проти кремля. В інтерв'ю телеканалу Newsmax 25 березня Трамп визнав, що путін може тягнути час, але виглядав незворушним. "Можливо, вони тягнуть час. Я робив це протягом багатьох років, ви знаєте". Однак він був упевнений, що і росія, і Україна "хотіли б, щоб це закінчилося".

Україна проведе в п'ятницю поглиблені переговори з невеликою групою іноземних країн про надання сил для контингенту, який буде виступати в якості гарантії безпеки України, заявив у вівторок Президент Володимир Зеленський.
Український лідер заявив на прес-конференції з міністром закордонних справ Німеччини, що очікує "більш конкретних" відповідей від союзників Києва щодо їхньої готовності брати участь у таких силах - ініціативі, проти якої рішуче виступає росія.

Союзники по НАТО пообіцяли виділити понад 20 мільярдів євро (21,65 мільярда доларів) на військову підтримку України за перші три місяці цього року, заявив у середу Генеральний секретар НАТО Марк Рютте.
Міністри закордонних справ країн-членів альянсу зустрічаються в Брюсселі в четвер і п'ятницю, щоб обговорити подальшу підтримку України проти трирічного російського вторгнення.
Comments