Останні два тижні зі шпальт міжнародних ЗМІ не сходить Курська наступальна операція України. За цей час російсько-українська війна кардинально змінилася. Вторгнення українських військ у Курську область росії швидко перетворилося на найбільший територіальний здобуток будь-якої зі сторін з часів успішних українських контрнаступів у Харкові та Херсоні восени 2022 року. Тому зрозуміло, що іноземні політики та аналітики зробили безліч припущень щодо того, як розвиватиметься ситуація далі, навіщо Україні рашистські землі, як готувалась ця операція і найголовніше – чи буде надалі розширено повноваження для нашої держави щодо використання західного озброєння.
У Foreign Policy вийшла стаття колишнього міністра закордонних справ Швеції, де він називає операцію у Курську переломним моментом у війні. Автор зазначає, що ця операція продемонструвала, що війна – це не довгий і болісний шлях до неминучої поразки України, а все ще відкрита справа.
Зараз є всі підстави для того, щоб Захід посилив підтримку України. Йдеться не про просування української армії до передмість москви, а про те, щоб змусити російське політичне керівництво зрозуміти, що у нього просто немає шансів виграти цю божевільну війну.
У цій ситуації важливо розглянути всі способи, якими прихильники України можуть збільшити свою підтримку. Захід може прискорити фінансову підтримку, зняти обмеження на використання певних видів західного озброєння, прискорити підготовку пілотів F-16, бути розумнішими щодо санкцій (зокрема, проти помічників у Китаї, Індії та Туреччині), а також прискорити постачання боєприпасів західного виробництва, яке зараз поступово зростає.
Як зазначає французьке видання Le Monde, реакція західних політиків та партнерів на Курську операцію була позитивною. Більшість лідерів висловили підтримку та захоплення професійністю українських військових і назвали операцію законною формою самозахисту від агресивної війни москви.
Раніше у Вашингтоні, Берліні та у ЗМІ точилося багато дискусій щодо червоних ліній кремля, за якими розпочнеться Третя світова війна і ядерний Армагеддон. Однією з них було якраз перенесення війни в росію із застосуванням західної зброї. Останнє вже сталося. Віра в ескалацію призвела до того, що адміністрація Байдена і деякі партнери суворо обмежили як типи озброєнь, що постачаються в Україну, так і їхню дозволену дальність. Курська операція, можливо, продемонструвала хибність аргументу про «червоні лінії». Тому особисто я сподіваюсь, що найближчим часом будуть зняті повністю всі обмеження на використання західної військової техніки для ударів углиб території росії.
У редакторській статті Foreign Policy автор стверджує, що українські наступальні операції на російську територію дають можливість швидше закінчити війну в межах ширшої стратегії послідовного вирішення геополітичних викликів, що стоять перед Сполученими Штатами. Така стратегія послідовності є найкращим варіантом уникнення воєн проти Китаю, Ірану та росії одночасно і на кількох фронтах. Надавши українцям інструменти, потрібні для консолідації і, можливо, розвитку їхніх нещодавніх досягнень, Вашингтон має шанс допомогти Києву змусити москву сісти за стіл переговорів, виграти час для переозброєння Заходу. Але це вимагатиме від адміністрації Президента США Джо Байдена зняття обмежень на використання Україною американської зброї та визначення чіткого і досяжного кінця конфлікту. Хоча це і ризиковано, але це краще, ніж альтернатива крапельної допомоги Україні.
Підсумовуючи вищезазначене, можу сказати, що блискавичне вторгнення України в росію має насамперед важливе політичне значення. Втрата контролю над частинами власне росії – величезна ганьба для кремля. Політичні наративи, які так довго будувалися в рашистській федерації, повністю зруйновані. Окрім того, операція в Курську може значно посилити важелі впливу України в будь-яких потенційних переговорах щодо припинення війни. Допоки ЗСУ зможуть утримувати захоплені території, формат угоди «земля в обмін на землю» є цілком реальний, адже відновлення законної державної території росії, ймовірно, матиме пріоритет над продовженням окупації нещодавно захоплених українських територій.
Україна здійснювала транскордонні рейди на початку конфлікту, але масштаб останнього наступу значно більший. Зараз Україна стоїть перед рішенням, чи залучати додаткові сили до перспективного, але ризикованого вторгнення, враховуючи тиск, який чинять російські війська на виснажену лінію фронту на сході країни.
Українські офіційні особи не коментували безпосередньо вторгнення, але Президент Володимир Зеленський заявив у п'ятницю, що він отримав "продуктивні" доповіді від свого військового начальника, генерал-полковника Олександра Сирського.
Вторгнення збентежило пана путіна і змусило російську громадськість більше відчути наслідки війни. Росія знає, що Захід побоюється ескалації, і пан путін назвав вторгнення "широкомасштабною провокацією". Але це суперечить внутрішнім запевненням росії, що ситуація знаходиться під контролем. Росія оголосила надзвичайний стан у прикордонних Курській і Бєлгородській областях, а виконуючий обов'язки губернатора Курської області заявив, що близько 180 000 росіян отримали наказ про евакуацію.
Україна також взяла в полон російських солдатів у Курську, і пан Зеленський заявив цього тижня, що це "прискорить повернення додому наших хлопців і дівчат".
Блискавичне вторгнення українських військ у російську Курську область перевершило очікування навіть тих, хто його планував. 12 серпня генерал Олександр Сирський, головнокомандувач Збройних сил України, заявив, що його війська контролюють близько 1000 квадратних кілометрів російської території. "Контролюють" - це, можливо, перебільшення. Але за сім днів українці захопили майже стільки ж території, скільки росія зуміла, ціною величезних зусиль, відібрати у них з початку року (1 175 квадратних кілометрів). У найближчі кілька днів вторгнення, ймовірно, досягне кульмінації, оскільки війська втомлюються, а лінії постачання стають перевантаженими. Питання полягає в тому, чи зможе Україна перетворити короткострокові здобутки на довготривалу стратегічну перевагу.
Росія була не єдиною країною, яку застало зненацька вторгнення України на її територію. Союзники Києва, схоже, також були захоплені зненацька. Через десять днів після початку безпрецедентного українського наступу в Курській області росії 6 серпня, більшість з них не приховують свого задоволення - хоча і проявляють обережність і розсудливість.
Одна із заявлених цілей Києва - змусити росію відвести війська від лінії фронту на українському Донбасі, щоб прийти на допомогу Курській області. Однак українські війська не лише утримують свої позиції на російській землі, але й, схоже, завойовують нові території.
Союзники Києва здебільшого утримуються від оцінки українського наступу на російську територію на тлі невизначеності щодо кінцевої мети операції, яка має на меті перекроїти карту війни, що триває вже 2,5 роки.
Кілька союзників по НАТО підтримали рішення України ввести війська в західну частину Курської області - першу окупацію російської землі з часів Другої світової війни - і назвали цю операцію законною формою самозахисту від агресивної війни москви.
Найсильнішу підтримку Києву надали східноєвропейські члени НАТО. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив цього тижня, що вторгнення не змінило підтримку Варшави "ні на йоту".
Чеська Республіка використає частину відсотків, отриманих від російських активів, заморожених в Європейському Союзі, для закупівлі ще сотень тисяч артилерійських снарядів для України, заявило у вівторок Міністерство оборони Чехії.
Західні країни заблокували суверенні російські активи на суму близько 300 мільярдів доларів після того, як росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
Країни ЄС беруть відсотки, отримані від активів - які включають облігації та інші цінні папери, куплені російським центральним банком - і вкладають їх у фонд ЄС, щоб допомогти Україні в її боротьбі з російським вторгненням.
Підтримка України з боку Великої Британії залишається непохитною, - речник прем'єр-міністра Стармера
Підтримка України з боку Великої Британії залишається непохитною, заявив у понеділок речник прем'єр-міністра Кір Стармер у відповідь на коментарі президента України Володимира Зеленського, який заявив, що підтримка Лондона слабшає. На вихідних Зеленський заявив, що, хоча керівництво Великої Британії врятувало тисячі життів з початку війни з росією, підтримка останнім часом "сповільнилася".
"Прем'єр-міністр залишається абсолютно рішучим у своїй підтримці України, - сказала речниця. "З точки зору нашої підтримки, знову ж таки, вона є непохитною".
Було продемонстровано, що війна - це не довгий і болісний шлях до неминучої поразки України, як це стверджує Кремль, і як це стверджує багато хто на Заході, включаючи кандидата у віце-президенти США від Республіканської партії Джей-Ді Венса, а цілком відкрита справа.
Зараз є всі підстави для того, щоб Захід посилив підтримку України. Йдеться не про просування української армії до передмість москви - цього явно не станеться - а про те, щоб змусити російське політичне керівництво зрозуміти, що у нього просто немає шансів виграти цю божевільну війну. Вже зрозуміло, що Курська наступальна операція стала переломним моментом у війні. Чи стане вона остаточним переломним моментом, який призведе до усвідомлення цього в кремлі, - критично важливе питання, яке стоїть попереду. Цілком можливо, що так.
Українські наступальні операції на російську територію, такі як та, що зараз триває в Курській області, дають можливість швидше закінчити війну в рамках ширшої стратегії послідовного вирішення геополітичних викликів, що стоять перед Сполученими Штатами. Така стратегія послідовності, як я писав у Foreign Policy на другий день російського вторгнення, є найкращим варіантом уникнення воєн проти Китаю, Ірану та росії одночасно і на кількох фронтах. Надаючи українцям інструменти, необхідні для консолідації і, можливо, розвитку їхніх нещодавніх досягнень, Вашингтон має шанс допомогти Києву змусити москву сісти за стіл переговорів, виграти час для переозброєння Заходу і дозволити Сполученим Штатам переключити увагу.
Comments