top of page
Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси за 2 – 13 грудня 2024 року

Огляд міжнародної преси за останні два тижні свідчить, що українське керівництво проводить переговори на високому рівні з новою адміністрацією Трампа щодо питань можливого врегулювання війни з росією ще до того, як новообраний президент Дональд Трамп вступить на посаду. Окрім того, важливою темою, яка підіймалась у ЗМІ, є ідея потенційного введення європейських військ до України після припинення вогню.


У матеріалі від Politico автор нагадує обіцянку Трампа: «Разом ми забезпечимо мир за допомогою сили і зробимо світ знову безпечними!». Історія вчить нас, що росію стримує сила і підбадьорює слабкість. Вона живиться страхом і нерішучістю свого супротивника. Москва несе повну відповідальність за розв'язання катастрофічної війни, проте саме низка політичних помилок Заходу дозволила її амбіціям вийти з-під контролю.


Автор зазначає, що агресор має зазнати поразки не лише заради виживання України, але й для того, щоб покласти край імперським амбіціям росії. Як чітко прописано в плані Зеленського, і як ми вже мали б зрозуміти, обов'язок вільного світу полягає не лише в тому, щоб зупинити кровопролиття, але й у тому, щоб забезпечити справедливий і довготривалий мир. Будь-які інші дії є відкритим запрошенням до ще більшої війни.


У редакторській статті від The Economist автори стверджують, що капітуляція перед путіним стала б публічною поразкою Америки і Трампа. Вона перекинеться на Азію, де вороги Америки можуть стати більш агресивними, а її друзі можуть втратити довіру до свого союзника і натомість задобрюватимуть Китай. А пан Трамп, безсумнівно, хотів би уникнути приниження бути відомим як людина, яка втратила Україну, програвши переговори з путіним. У його власних інтересах укласти угоду, яка гарантуватиме безпеку Україні принаймні на чотири роки його президентського терміну. За цей час Україна може багато чого досягти.


The Economist стверджує, що найкращим способом захистити Україну був би вступ до НАТО. Членство в НАТО може запобігти досягнення путіним своєї кінцевої мети – дестабілізації та домінування в Європі. Це також привело б до Альянсу найбільш інноваційну і загартовану в боях армію і оборонну промисловість Європи.


Президент Зеленський зі свого боку нещодавно дав зрозуміти, що Україна може погодитися на припинення вогню, якщо їй буде дозволено вступити до НАТО. Про це пишуть у The Wall Street Journal.


Важливим кроком до припинення вогню також стала новина про переговори між Емманюелем Макроном та Дональдом Туском про введення післявоєнних миротворчих сил в Україну. У Politico зазначають, що країни обговорюють потенційну 40-тисячну миротворчу місію, що складатиметься з військ інших країн.


Безперечно, усі подальші кроки вимагатимуть стратегічної дипломатії та об'єднаного фронту з боку Заходу, аби забезпечити збереження суверенітету України й гарантувати безпечне майбутнє.

 



Українські посадовці проводять переговори на високому рівні з новою адміністрацією Трампа, намагаючись зменшити широкі розбіжності щодо досягнення врегулювання війни Києва з росією ще до того, як новообраний президент Дональд Трамп вступить на посаду.


За словами чиновника перехідної адміністрації Трампа і кількох людей, знайомих з ходом переговорів, у середу відбулася зустріч помічника президента України Володимира Зеленського з Кітом Келлоггом, обраним Трампом на посаду спеціального представника з питань росії та України, і Майком Уолтцом, новим радником з питань національної безпеки.

 



Голова Секретної розвідувальної служби Великобританії закликав США не дозволити росії досягти успіху в Україні, попередивши, що це підбадьорить інші авторитарні держави по всьому світу і поставить під загрозу трансатлантичну безпеку.


"Якщо путіну буде дозволено досягти успіху в перетворенні України на васальну державу, він не зупиниться на досягнутому", - сказав Річард Мур, який очолює британську службу зовнішньої розвідки МІ-6. "Ціна підтримки України добре відома, але ціна відмови від неї буде нескінченно вищою".

 



ДВА роки війна в Україні ведеться метр за метром, просякнута кров'ю. І раптом настали кардинальні зміни. Однією з причин є те, що стрімкий наступ росії виявив серйозні недоліки в живій силі і моральному дусі, які зрештою можуть призвести до колапсу на українських позиціях. Важливим є те, що Дональд Трамп чітко дав зрозуміти, що як президент, він з нетерпінням чекатиме на припинення військових дій.


Трамп має важелі впливу на росію, якщо захоче ними скористатися. Оскільки він непередбачуваний, він може погрожувати піти ва-банк з Україною, надіславши їй більше озброєння і Путіну доведеться сприймати його серйозно. Крім того, російська економіка страждає, рубль падає, а росіяни втомилися воювати. Хоча путін може продовжувати війну ще рік або більше, йому також може піти на користь пауза. Як припускає Майк Уолтц, новий радник Трампа з національної безпеки, Америка може також погрожувати санкціями, щоб посилити тиск.

 



У вівторок, 10 грудня, Сполучені Штати оголосили, що виділили Україні кредит у розмірі 20 мільярдів доларів, забезпечений відсотками від заморожених російських активів, в рамках пакету підтримки G7 на суму 50 мільярдів доларів.


Ці гроші становлять значну частину нових кредитів у розмірі 50 мільярдів доларів, які країни G7, що розвиваються, погодили у жовтні, щоб допомогти Києву підтримати країну в боротьбі проти триваючого вторгнення з боку москви. Адміністрація президента Джо Байдена добігає кінця, а майбутнє підтримки Києва з боку Вашингтона під питанням.

 



Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск у вівторок, 10 грудня, заявив, що мирні переговори про припинення війни росії в Україні можуть розпочатися вже цієї зими.


Туск, чия країна є непохитною прихильницею сусідньої України і наступного місяця перебере на себе ротаційне головування в ЄС, також анонсував низку майбутніх переговорів з іноземними посадовцями. Він сказав, що пізніше у вівторок поговорить з президентом України Володимиром Зеленським, а в четвер вітатиме в Польщі президента Франції Емманюеля Макрона.

 



Президент Франції Емманюель Макрон обговорить з прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском розгортання післявоєнних миротворчих сил в Україні під час зустрічі у Варшаві в четвер, повідомили POLITICO дипломат Європейського Союзу і французький чиновник.


Зустріч двох лідерів ЄС відбувається на тлі зростаючих побоювань, що нова адміністрація Дональда Трампа змусить європейців взяти на себе більше військової відповідальності в Україні.

 



Близько 44,6% українців довіряють новообраному президенту Сполучених Штатів Дональду Трампу, згідно з новим загальнонаціональним опитуванням, проведеним на замовлення Центру "Нова Європа", опублікованим у вівторок. І це попри погрози Трампа припинити допомогу Україні, змусити її укласти угоду з росією та вийти з НАТО.


"Такий високий рівень підтримки свідчить про те, що Україна очікує від нової адміністрації США більш чіткої та рішучої політики щодо України, - йдеться у заяві громадської організації. "Не можна виключати, що частина респондентів покладає певні надії на відновлення миру в Україні, на чому Трамп наголошував під час своєї передвиборчої кампанії".

 



"Разом ми забезпечимо мир силою і зробимо Америку і світ знову безпечними!"


Це обіцянка новообраного президента США Трампа. Не інкременталізм, не відмова від України, не капітуляція перед ядерним шантажем кремля, а сила. І сила, застосована мудро і рішуче, - це саме те, що потрібно, щоб відвести світ від краю прірви, відновити стримування і покласти край злочинній війні росії.

Однак сила повинна мати мету, фокус. Вона не повинна витрачатися на боротьбу з симптомами. Проте протягом десятиліть ми сприймали дії кремля як відхилення від норми, а не як неминучість, покладаючи відповідальність за невпинну агресію країни на одну людину - розшукуваного військового злочинця, президента росії путіна. Ми помилялися.

 



Якщо новообраний президент США Дональд Трамп хоче досягти успіху в укладенні мирної угоди, він повинен змінити уявлення путіна про те, що він має перевагу, інакше дипломатія Трампа матиме зворотний ефект. Щоб піти на переговори з сильною рукою, Трампу потрібно буде посилити американські та українські важелі впливу. І він повинен зробити це швидко, без болісних затримок і самонакладених червоних ліній, які характеризували підтримку України під час президенства Джо Байдена протягом останніх трьох років. Тому адміністрація Трампа повинна сформулювати кампанію максимального тиску, щоб переконати москву погодитися на добру і тривалу мирну угоду. Дотримуючись своєї обіцянки відновити "мир за допомогою сили", Трамп може дати собі найкращий шанс зупинити кровопролиття назавжди.

  



Туск і Макрон обговорять ідею потенційного введення європейських військ до України в рамках дискусії про те, як підтримати Україну в короткостроковій і довгостроковій перспективі, сказали люди, які попросили не називати їхніх імен, оскільки переговори є приватними.


Вони попередили, що ця пропозиція буде залежати від можливої мирної угоди, яка може бути укладена між Україною та росією. Президент володимир путін поки що не виявив бажання обговорювати припинення вогню. У минулому такі країни, як Китай і Бразилія, висували власні пропозиції щодо припинення бойових дій.

15 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page