top of page
Фото автораAnton Kuchuhidze

Огляд міжнародної преси за 4 – 15 листопада 2024 року

Тема війни, що триває в Україні, та її наслідки для міжнародної спільноти й далі домінує у західних ЗМІ. Більшість видань та експертів досліджують позицію України в геополітичному контексті, особливо після президентських виборів у США, що відбулися 5 листопада, та потенційних змін в американській зовнішній політиці з приходом команди Дональда Трампа. Президент Зеленський привітав Дональда Трампа з перемогою і похвалив його підхід «мир через силу» у світових справах.


Так, у статті від The Wall Street Journal автор зазначає, що Дональд Трамп може запропонувати радикально інший підхід до війни в Україні. Трамп має сильну схильність до прагматизму та власних геополітичних інтересів, що може призвести до суттєвих змін у його політиці щодо росії та України. У статті наголошується, що політика Трампа щодо України залежатиме від внутрішніх політичних та економічних умов у США. Трамп має схильність до того, щоб обирати найшвидші й найефективніші рішення, що часто веде до зміни позицій. Для України це означає, що її майбутнє залежатиме від того, які саме інтереси Трамп буде прагнути задовольнити на глобальній арені.


З одного боку, Трамп може збільшити військову допомогу Україні в межах своєї стратегії ослаблення росії, але з іншого боку, його схильність до укладання компромісів із кремлем може означати зменшення підтримки територіальної цілісності України.


Також цікавий матеріал вийшов у The Economist, де автори стверджують, що Президент України Володимир Зеленський може знайти стратегічні переваги в адміністрації новообраного президента США. Трамп, на думку авторів, ймовірно, не буде ставити під сумнів принципи територіальної цілісності України чи прагматичні інтереси Києва, але зосередиться на досягненні конкретних політичних та економічних вигод для США. Це може означати, що Трамп буде готовий збільшити військову допомогу Україні в межах своєї стратегії з ослаблення росії, однак зробить це без ідеологічних переконань, а з урахуванням прагматичних інтересів. Оскільки Трамп прагне до економії американських ресурсів, він може розглядати Україну як ефективного партнера для досягнення своїх інтересів у Європі та на глобальній арені.


За будь-яких обставин більшість європейських лідерів уже висловили свою незмінну підтримку України. Так, глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель 7 листопада у Києві пообіцяв Україні непохитну підтримку. Це був перший візит високопосадовця з Брюсселя після перемоги Дональда Трампа на виборах. Про це пишуть у Le Monde.


Окрім того, як зазначають у Politico, глава НАТО Марк Рютте, звертаючись до новообраного президента США Дональда Трампа, наголосив, що війна росії проти України становить загрозу безпеці й для Сполучених Штатів. «Росія все більше наближається до своїх союзників – Ірану, Північної Кореї і Китаю. Вона загрожує не лише Європі, але й Індо-Тихоокеанському регіону та Північній Америці», – сказав Рютте.


Незважаючи на суперечливі заяви й політику «Америка понад усе», Трамп може виявитися стратегічним партнером для України. Підтримка Києва може бути прагматичною, орієнтованою на ослаблення росії та досягнення американських інтересів у Європі, навіть якщо це не буде супроводжуватися ідеологічною підтримкою.

 



Під час своєї передвиборчої кампанії пан Трамп обіцяв закінчити війну протягом 24 годин. Ніхто - можливо, навіть сам пан Трамп - не знає, з чого насправді складається його мирний план. Наразі українські посадовці працюють з двома публічними формулюваннями. Перший, пов'язаний з кандидатом у президенти Трампа Джей-Ді Венсом, передбачає заморожування конфлікту на нинішніх лініях і примушення України до нейтралітету без жодних очевидних гарантій безпеки чи обмежень для путіна. Другий план, якому Україна надає перевагу, був викладений колишнім держсекретарем Трампа Майком Помпео в газеті Wall Street Journal. Він зосереджується на посиленій військовій та фінансовій підтримці України і відкритій перспективі членства в НАТО. Багато що може залежати від того, який план буде підтриманий паном Трампом.

 



Обіцянка Дональда Трампа закінчити війну в Україні до дня інавгурації ставить його перед необхідністю обирати між конкуруючими пропозиціями радників, об'єднаних спільною ідеєю - різким відходом від підходу президента Байдена до озброєння Києва "стільки, скільки буде потрібно".


Протягом усієї своєї передвиборчої кампанії в Білому домі Трамп критикував політику Байдена щодо України, попереджаючи, що вона робить Третю світову війну більш імовірною і що Київ обікрав США, безкоштовно отримавши зброю вартістю мільярди доларів. Він заявив, що може швидко вирішити конфлікт, посадивши обидві сторони за стіл переговорів, але не розкрив, як саме він це зробить.

 



Європейські лідери тихо розпочали переговори про те, як допомогти Україні протистояти російському вторгненню без підтримки Вашингтона, навіть незважаючи на те, що вони намагаються переконати обраного президента Дональда Трампа не скорочувати допомогу Києву.


За вечерею пізно ввечері в четвер у столиці Угорщини лідери Європейського Союзу обговорили наслідки приголомшливої перемоги Трампа у вівторок і вперше обговорили, чи зможуть європейські уряди заповнити прогалину, якщо Трамп скоротить допомогу Україні, за словами людей, які були присутні на зустрічі.


Дискусія відбувається в момент надзвичайної небезпеки, економічної нестабільності та політичної кризи в Європі. На тлі просування російських військ на полі бою в Україні перемога Трампа ставить європейські столиці перед перспективою різкого скорочення військового захисту з боку США.

 



Намагання адміністрації Байдена відправити Україні військову техніку на мільярди доларів до того, як вона покине свій пост, стикається з серйозними логістичними перешкодами і викликає занепокоєння, що ці поставки виснажать і без того виснажені американські запаси, кажуть офіційні особи.


Ці перешкоди підкреслюють, наскільки сильно обрання Дональда Трампа підірвало кампанію на чолі з США з надання допомоги Україні, яка зазнала серйозних поразок на полі бою у війні з росією і зараз бореться з майбутнім західного збройового трубопроводу, який дозволяв їй продовжувати боротьбу.


Понад 7 мільярдів доларів США, виділених Пентагону на скорочення озброєнь, що дозволяє йому передавати Україні зброю та боєприпаси зі своїх запасів, залишаються невитраченими, так само як і понад 2 мільярди доларів на фінансування довгострокових контрактів на поставку обладнання для Києва.

 



Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель у Києві в суботу, 7 листопада, пообіцяв "непохитну" підтримку Україні, що стало першим візитом високопосадовця з Брюсселя після перемоги Дональда Трампа на виборах.


Перемога нестабільного республіканця на виборах у США викликала в Україні та Європі побоювання, що Трамп може припинити підтримку Вашингтоном боротьби Києва проти російського вторгнення.


"Чітка мета цього візиту - висловити підтримку України з боку Європейського Союзу, і ця підтримка залишається непохитною", - заявив журналістам Жозеп Боррель, який залишає свій пост наступного місяця.

 



Війна росії проти України становить загрозу безпеці і для Сполучених Штатів, заявив у вівторок глава НАТО Марк Рютте, звертаючись до новообраного президента США Дональда Трампа з чітким посланням.


"росія все більше зближується зі своїми союзниками - Іраном, Північною Кореєю та Китаєм... Вона загрожує не лише Європі, але й Індо-Тихоокеанському регіону та Північній Америці", - сказав Рютте, на двосторонній зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі.

12 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page