Цими тижнями міжнародні засоби інформації говорили здебільшого про потребу поставок боєприпасів для України, щоб поповнити вичерпані ресурси. Найбільше вразила позиція Чехії, яка активно шукає і закуповує в інших країнах боєприпаси, які вкрай важливі на цьому етапі загострення війни. Наразі до чеської ініціативи вже приєдналося півтора десятка країн, зокрема Німеччина, Франція, Нідерланди, Канада та інші.
Чехія очолила коаліцію з поставок артилерійських снарядів для України. Про це пишуть у The Wall Street Journal. Чехія придбала близько 800 000 артилерійських снарядів у різноманітних постачальників із усього світу і визначила ще 700 000, які можна було б закупити за додаткові кошти. За словами чеського уряду, в міру надходження фінансування буде надано більше снарядів. Деякі військові аналітики кажуть, що Україні потрібно до 200 000 снарядів різного калібру щомісяця, щоб відбити новий наступ. Поставки, організовані Чеською Республікою, можуть допомогти захисникам України стримувати наступ росії, поки Захід повільно нарощує власне виробництво зброї.
На відміну від США, Франції чи Німеччини, які переважно зосередилися на нарощуванні внутрішнього виробництва для постачання Україні, чеські урядовці заявили, що їхня ініціатива зосереджена на пошуку джерел постачання вже наявного озброєння. Чеські урядовці почали непомітно подорожувати світом, укладаючи угоди про продаж і домовляючись про експортні ліцензії з десятками країн-виробників.
У Reuters зазначають, що Нідерланди надають Україні 350 мільйонів євро на боєприпаси для винищувачів F-16 і сучасні розвідувальні безпілотники. Про це повідомила в середу в Києві міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.
На зустрічі групи союзників України у форматі «Рамштайн» Оллонгрен заявила, що 150 мільйонів євро підуть на фінансування керованих ракет класу "повітря-земля", які можна запускати з літаків F-16, а 200 мільйонів – на безпілотники для розвідки і спостереження.
Окрім того, у Le Monde наголошують, що Німеччина, Франція і Польща пообіцяли закупити більше зброї для Києва і збільшити виробництво військової техніки разом із партнерами в Україні, пообіцявши, що Україна може покластися на трійку європейських держав у її спробах подолати дефіцит військових ресурсів. Деталі не уточняються задля збереження конфіденційності.
Пан Макрон заявив: "Настає нова ера, і ми будемо там. І той факт, що ми троє об'єднані в цей день, з однаковою ясністю оцінюючи ситуацію в Україні, рішуче налаштовані ніколи не дозволити росії перемогти і підтримувати український народ до кінця, є силою для нас, наших народів, нашої безпеки і нашої Європи".
Незважаючи на значний дефіцит артилерії, наші героїчні воїни стримують штурми і захищають позиції. Це дуже складно. І в цьому контексті Президент Зеленський влучно зазначив: "Не варто заохочувати російське зло ані слабкістю рішень, ані затримками в постачанні чи нерішучістю. Наші спільні успіхи мають бути відчутними – усіх у світі, хто цінує життя".
Україна незабаром отримає великі партії боєприпасів, які їй найбільше потрібні. Вони не будуть поставлятись від США чи будь-якої іншої ключової країни НАТО.
Натомість угода була укладена країною, що не має виходу до моря, з населенням 10 мільйонів, затиснута між Німеччиною та Польщею, яка славиться своєю мальовничою столицею та якістю пива, але в якій також розвинена потужна військова промисловість.
Чехія, яка колись була частиною радянської держави-сателіта і мало симпатизувала зусиллям росії відновити свою втрачену імперію, є одним із найпалкіших прихильників України. Активізувавши відносини часів холодної війни, вона придбала близько 800 тис. артилерійських снарядів від різноманітної коаліції постачальників по всьому світу та визначила ще 700 тис., які можуть бути забезпечені за рахунок додаткових коштів.
Адміністрація Байдена заявила, що надсилає Києву ще боєприпасів та іншої зброї на 300 мільйонів доларів США в рамках тимчасового кроку для посилення українських сил, поки Конгрес обговорює новий пакет допомоги.
Як повідомили чиновники, Пентагон планує передати артилерійські снаряди, ракети для українських пускових установок «Himars», зенітно-ракетну та протитанкову зброю, використовуючи кошти бюджету армії США, що залишилися від контрактів на заміну озброєнь, надісланих до Києва.
Новий пакет допомоги також включає додаткові ракети «ATACMS» меншої дальності, - сказав представник адміністрації. Ця версія зброї має радіус дії близько 100 миль (160 км) і касетні боєголовки.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що європейські країни використають несподіваний прибуток, отриманий від майже 300 мільярдів доларів із заморожених російських активів, для підтримки закупівлі зброї для України. Це перший раз, коли Берлін висловив підтримку цієї ідеї.
Країни Заходу вже більше року обговорюють, як залучити заморожені активи російського центробанку. Залишаються перешкоди у використанні коштів, але уряд Шольца дає «зелене світло» для дій у найближчі місяці.
Виступаючи у п'ятницю перед журналістами разом із президентом Франції Еммануелем Макроном і прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском, Шольц сказав, що лідери домовилися про низку заходів, щоб допомогти Україні протистояти російським військам.
Як найкраще фінансувати зміцнення оборони Європи, а також України? Саме це питання постане перед 27 європейськими лідерами, які мають зустрітися в Брюсселі у четвер, 21 березня. У той час як росія має успіхи на фронті в Україні, київська армія відчуває нестачу боєприпасів і систем ППО, а 60 мільярдів доларів військової допомоги США заблоковані Конгресом у Вашингтоні, європейські країни повинні зробити більше для Києва, а також для власного захисту. Тому вони шукали нові варіанти фінансування.
Президент Франції Еммануель Макрон в інтерв'ю, опублікованому ввечері в суботу, 16 березня, заявив, що наземні операції Заходу в Україні можуть знадобитися «у певний момент». Минулого місяця Макрон не виключав розміщення військ в Україні, що викликало жорстку відповідь Берліна та інших європейських партнерів.
Президент Франції не відмовився від своєї позиції, але підкреслив, що західні союзники не візьмуть на себе ініціативу. «Можливо, в якийсь момент – я не хочу цього, я не буду проявляти ініціативу – нам доведеться провести операції на місцях, якими б вони не були, щоб протистояти російським силам», - сказав Макрон в інтервью газеті «Le Parisien» у п'ятницю. «Сила Франції в тому, що ми можемо це зробити».
У п’ятницю, 15 березня, Німеччина, Франція та Польща пообіцяли закупити Києву більше зброї та наростити виробництво військового обладнання разом із партнерами в Україні, запевнивши, що країна може покладатися на ці три європейські держави, намагаючись подолати дефіцит військових ресурсів.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц привітав президента Франції Еммануеля Макрона та прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска на поспішно організованому саміті так званого «Веймарського трикутника» трьох країн. Зустріч відбулася в той момент, коли росія голосує на виборах, які майже безсумнівно продовжать правління президента володимира путіна.
Нідерланди виділяють Україні 350 млн євро на боєприпаси для винищувачів «F-16» і передові розвідувальні безпілотники, - повідомила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен у Києві в середу.
В інтерв’ю «Reuters» наприкінці дводенної поїздки в Україну Оллонгрен сказала, що приїхала продемонструвати солідарність і оголосити про новий пакет допомоги.
На зустрічі союзників України в Рамштайні Оллонгрен сказала, що 150 мільйонів євро підуть на постачання керованих ракет класу «повітря-земля», які можна запускати з «F-16». Відповідно до прес-релізу міністерства оборони Нідерландів, 200 мільйонів євро підуть на безпілотники для розвідки і спостереження.
Португалія виділить 100 мільйонів євро (109 мільйонів доларів) на ініціативу Чехії з доставки в Україну боєприпасів із третіх країн, - повідомило Міністерство оборони країни.
У міністерстві заявили, що ініціатива спрямована на швидку доставку максимально можливої кількості боєприпасів різного калібру, зокрема калібру 155 міліметрів.
«Швидкість використання цих боєприпасів на полі бою досягло надзвичайно високого рівня, що робить життєво важливим і терміновим для України отримання додаткових боєприпасів, щоб відповісти на триваючі та більш інтенсивні атаки росії», - йдеться у заяві в четвер.
Opmerkingen